3D tiskárna Anycubic Photon

Tak už i já podlehl současnému trendu 3D tiskáren. Dlouho jsem vybíral a váhal, ale představa, že si vytisknete téměř cokoliv na své kolejiště, byla zkrátka příliš lákavá. Většina modelářů tiskne na tiskárnách FDM - typicky např. Prusa i3 MK3. Průšovi osobně velmi fandím, protože se mu povedlo rozjet na naše končiny něco mimořádného, nicméně jsem mu dal tentokrát košem. Teorie


I Průša už nyní (02/2019) má svoji SLA 3D tiskárnu, ale cena je zatím dost mimo. Nebudu tu popisovat druhy 3D tiskáren, toho je všude spoustu. Důvody proč jsem se rozhodl pro Anycubic Photon jsou poměr cena/výkon a úroveň detailů, kterých s ní jste schopni docílit. Pro úplný začátek Vám postačí video od Luka Towana či Richarda Mrázka, kteří popisují vše podstatné. Videí je ale spousta a doporučuji je pozorně nastudovat.

Ve chvíli, kdy máte know-how a potřebné vybavení, jdete na věc. Na začátek je potřeba zdůraznit, že práce s DLP tiskárnou neznamená na rozdíl od FDM tiskáren nahrát model a dát tisk. S DLP tiskárnou se tak trochu proměníte rovněž v malého chemika. Výsledek ale určitě stojí za to a na takové detaily byste s cenově přiměřenou FDM tiskárnou nikdy nedosáhli.

Co jsem tedy použil:
 • tiskárnu Anycubic Photon
 • tekutou pryskyřici Anycubic - transparentní zelenou (je v balení s tiskárnou)
 • UV lampu 36 W (stejnou jakou používají ženské na gelové nehty)
 • isopropylalkohol
 • ochranné rukavice
 • papírové útěrky 
 • Mr.Surfacer 1000 od Gunze
 • akrylové barvy Vallejo a Vallejo Air
 • program SketchUP
 • program ANYCUBIC Photon Slicer
 • program Photon File Validator

 
Obr. 1 - Tiskárna Anycubic Photon
Obr. 2 - Pryskyřice Anycubic
 
Jako důkaz preciznosti tiskárny slouží od výrobce nachystaný model krychle s hranou 35 mm. Tiskne ji každý, kdo prezentuje tuto tiskárnu na youtube apod. Jenže pro Nkaře to nemá moc velkou vypovídající hodnotu. Proto jsem ji zmenšil na polovinu, tedy na velikost hrany 17 mm a pro jistotu ještě rovnou do verze s hranou 10 mm. Výsledky jsou opravdu ohromující.
Obr. 3 - Krychle 17 mm

Obr. 4 - Krychle 10 mm

 

Praxe


Modelování a tisk je společná část pro všechny typy 3D tiskáren. Ve chvíli kdy FDM tiskárnu vypnete a máte hotovo, tak u DLP jste teprve v polovině. Ale pojďme postupně. Jako opravdovou zatěžkávací zkoušku jsem se rozhodl vytisknout model prolézaček a kolotočů z dětského hřiště. Jde o dva kolotoče, houpačku, skluzavku a prolézačku. Model je to jednoduchý, ale současně v měřítku N pro tisk dost titěrný. Je to zkrátka ideální kandidát.  Posloupnost úkonů je u mě následující:

Stáhnu nebo si zkreslím model, který chci tisknout. Tato část se může jevit jako jednoduchá, ale připravit si dobře model je základ pro budoucí úspěch. Já používám už roky SketchUp od spol.Google. Do něj jsem si postahoval a vytvořil modely dětských atrakcí a vše upravil a poladil tak, aby v modelech nebyly chyby.

 
Obr. 5 - Model kolotoče v programu SketchUp

Pak model uložíte do formátu .stl a otevřete v nějakém sliceru (program pro nařezání do vrstev). Ten od Anycubic je základní ve všech směrech, ale pro začátek bohatě postačí. Modeluji vždy v měřítku 1:1, takže ve Sliceru ho musím jako Nkař 160x zmenšit. Nedoporučuje se tisknout přímo na ploše a proto je ideální model natočit a umístit na podpory. 


Obr. 6 - Model ve sliceru otočeny kolem osy X o 45°

U podpor můžete některé parametry (tloušťka, délka, tvar, základna apod.) různě editovat. Chce to jen trochu cviku a najít takové nastavení, co vám bude nejvíce vyhovovat.


Obr. 7 - Přidané podpory

Pak model necháte slicerem nařezat a uložíte jako soubor .photon. Na závěr ho projedu programem Photon File Validator, který (pokud to dokáže) automaticky opraví chyby v jednotlivých vrstvách. 

 
Obr. 8 - Šest vrstev by bylo dle programu vhodné opravit

Pak už zbývá jen tisk, jeho nastavení a "postprodukce". Tiskové parametry tu nepopisuji, vždy záleží na tom, co tisknete. Vždy ale platí, že prvních pár vrstev se nechá osvětlovat cca 50 sekund, aby model dobře přilnul ke stavěcí desce. A pozor - model se tiskne "hlavou" vzhůru. Model po tisku musíte umýt v IPA (isopropylalkoholu) a vytvrdit na slunci nebo pod UV lampou (na menší věci stačí 10 minut). Kapitolou samo pro sebe je uvedení tiskárny do původního stavu. A věřte, že je s tím dost práce. Za předpokladu, že nebudete tisknout v nejbližších dvou dnech, musíte resin přefiltrovat a vanu na resin perfektně vyčistit. 


Obr. 9 - UV lampa, isopropylalkohol, ochranné pomůcky

Tiskárna má jednou nevýhodu. Respektive je to spíše nevýhoda samotného resinu. Je po vytvrzení nesmírně křehký. Při odstraňování podpor je tedy potřeba být opatrný, aby se Vám model nerozlomil. Mě se to povedlo u skluzavky. Na druhou stranu to jde řešit lepidlem a takový H0kař bude mít prvek 2x silnější, takže by měl být v klidu.


Obr. 10 - Za cca. dvě hodiny tisku...
Obr. 11 - ...je dětské hřiště na světě

Teprve po nástřiku surfacerem dokážete docenit všechny detaily a preciznost výtisků.


Obr. 12 - Stříknuto surfacerem

Pak nabarvit, zalakovat a je to.


Obr. 13 a 14 - Zatočíme se?

Jakmile si vše osvojíte, modely vám začnou přibývat a můžete je různě vylepšovat jako já např. osazením motoru pod kolotoč - viz.video
Obr. 15 - Nebo něco na staveniště?

Několik postřehů na závěr:

- větrejte
- použijte ochranné pomůcky minimálně na ruce (resin je před vytvrzením toxický)
- mějte nachystanou řadu modelů k tisku, ať nemusíte pořád tiskárnu čistit
- chce to hodně papírových útěrek
- provoz tiskárny si údajně bere 80W 
- po nějaké čase budete muset na vaně na resin vyměnit FEP film
- 3d tisk je návykový :)